mobile-banner-bg-left mobile-banner-bg-right
mobile-v-left mobile-v-right

Jakie projekty wesprze w tym roku Agencja Badań Medycznych?

Agencja Badań Medycznych jest częścią systemu publicznego wsparcia podmiotów z branży medycznej i farmaceutycznej, a z roku na rok dysponuje coraz większym budżetem na wsparcie rozwoju medycyny i farmacji. Dotychczas ABM koncentrowała się głównie na niekomercyjnych projektach, które były prowadzone przez uczelnie i ośrodki medyczne, jednak zauważono, że wiele korzyści społeczno-ekonomicznych przynosi również wsparcie konsorcjów biznesowo-naukowych z wiodącą rolą przedsiębiorstw mających doświadczenie w pracach badawczo-rozwojowych.

W 2022 roku ABM ogłosiła już trzy konkursy. Dla przedsiębiorców działających w branży medycznej szczególnie interesujący wydaje się być konkurs ABM/2022/4 – pierwszy w historii wprost poświęcony innowacjom w obszarze leków generycznych i biopodobnych. Przedstawiciele polskich producentów od dawna zwracali uwagę, że innowacje w sektorze farmaceutycznym dotyczą także tych kategorii leków, a wsparcie producentów generyków pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa lekowego naszego kraju.

W ramach konkursu ABM/2022/4 wsparcie można otrzymać na projekty dotyczące opracowania i przygotowania do wprowadzenia na rynek:

  • leków generycznych,
  • leków biopodobnych,
  • nowych postaci leków o modyfikowanym uwalnianiu,
  • nowych postaci farmaceutycznych produktów leczniczych opartych o dopuszczone do obrotu substancje czynne,
  • produktów leczniczych złożonych.

Budżet wspomnianego konkursu wynosi 150 mln PLN, a wnioski o dofinansowanie można składać do 31 sierpnia 2022 r.

W III kwartale tego roku ABM planuje również uruchomienie dla przedsiębiorstw konkursu wspierającego rozwój medycyny celowanej lub personalizowanej na bazie terapii komórkowych lub produktów białkowych (ABM/2022/5). Planowany budżet określono na 250 mln PLN.

Z kolei w IV kwartale spodziewamy się ogłoszenia naboru wniosków na projekty związane z rozwojem medycyny celowanej lub personalizowanej na bazie produktów leczniczych opartych na kwasach nukleinowych (ABM/2022/6 z budżetem rzędu 250 mln PLN ) oraz konkursu na opracowanie innowacyjnych wyrobów medycznych opartych o sztuczną inteligencję do koordynowania diagnostyki i leczenia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej i leczeniu szpitalnym (ABM/2022/7 z budżetem w wysokości 30 mln PLN).

Wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych finansowaniem z budżetu ABM zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami. Chętnie przybliżymy Państwu założenia trwającego naboru i wesprzemy w przygotowaniu jakościowej dokumentacji aplikacyjnej.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ